We tech the consumer goods companies
Jenny Sands, Chef Tillväxt och Kundrelationer på Vitec Nordman berättar om kultur och värderingar inom Vitec Software Group.
Jenny Sands, Chef Tillväxt och Kundrelationer på Vitec Nordman berättar om kultur och värderingar inom Vitec Software Group.
Medarbetarna gör företaget. Här berättar några av dem om hur det är att jobba på Vitec och ger en inblick i sin vardag, med extra fokus på kultur och värderingar.
Hur skulle du beskriva den kultur av kunskapsdelning som vi har inom koncernen?
– I mitt vardagliga arbete upplever jag en genuint positiv kultur av kunskapsdelning. Vitec Nordman är ett relativt litet bolag, vilket ger oss snabbhet i både beslut och processer. Samtidigt finns det i små organisationer en risk att frågor blir person beroende eller att arbetet blir spretigt. Den risken minimeras hos oss genom att vi är en aktiv del av Vitec familjen.
Tack vare koncernens struktur kan jag dela erfarenheter, ställa frågor och få stöd från kollegor i andra bolag.
Tack vare koncernens struktur kan jag dela erfarenheter, ställa frågor och få stöd från kollegor i andra bolag. Det gör oss inte bara mer effektiva internt – det leder ytterst till att våra kunder får snabbare svar, bättre vägledning och mer välgrundade beslut från oss. Ett konkret exempel är när vi förbättrade vår onboarding för nya kunder. Genom att ta del av hur ett annat Vitecbolag strukturerat sin process kunde vi anpassa vår egen därefter. Resultatet blev en smidigare start, färre upprepade frågor och ett mer professionellt helhetsintryck.
Det som möjliggör detta är dock inte bara forumen, utan människorna. Våra kollegor är öppna och generösa, tar sig tid för varandra, och skapar en kultur där kunskap flödar naturligt.
Vilken betydelse har kontakten med andra bolag i koncernen haft för dig?
– För mig personligen har kontakten med andra bolag i koncernen varit avgörande för min utveckling. Eftersom vi är ett mindre team inom försäljning och marknadsföring får jag genom Viteckoncernen tillgång till kollegor som delar mitt hantverk och mina frågeställningar. Det innebär att jag kan bolla idéer, testa resonemang och djupdyka i detaljer som annars hade varit svårare att diskutera internt. Det har gjort mig tryggare och mer kompetent i min roll. När jag lär mig av hur andra bolag lyckats med exempelvis kund segmentering, kampanj upplägg eller säljprocesser, kan jag applicera dessa lärdomar direkt hos oss. På så sätt blir koncernens samlade kunskap en konkret konkurrens fördel för våra kunder. Dessutom ger det mig ett professionellt sammanhang där jag kan växa.
Vitecs värderingar är ”Produkterna är vår grund”, ”Gör det enkelt” och ”Öppenhet och förtroende”. Kan du ge exempel på hur värderingarna funnits med i ditt dagliga arbete?
– I mitt arbete märks våra värderingar hela tiden, ofta i det lilla och praktiska. När vi säger att produkterna är vår grund innebär det att vi alltid utgår från det faktiska värde vår produkt skapar för kunden. Det påverkar hur vi prioriterar, att vi ger realistiska löften och beskriver nyttan på ett sätt som kunderna faktiskt känner igen sig i.
Samtidigt är ”Gör det enkelt” något som genomsyrar nästan varje kundkontakt, att vi hela tiden frågar oss: “Hur kan vi göra detta ännu lättare för kunden?” och sedan justerar därefter. Enkelhet blir ett sätt att visa respekt för kundens tid och vardag.
Och när det uppstår frågor eller utmaningar kommer öppenhet och förtroende in väldigt naturligt. Det märks både i hur vi pratar med kunderna och i hur vi samarbetar internt.
Tack Jenny!
Den här artikeln publicerades ursprungligen i Vitecs årsredovisning 2025.
Vitec Nordman är en leverantör av säljstödsystem och artikelinformation till livsmedels- och dagligvaruhandelns säljteam och säljbolag i Sverige. Vi är den ledande CRM-leverantören till företag med mobilsäljare i Norden.